İletişim Formu

Atasözü ve Deyimlerin Yanlış Anlamda Kullanılması Anlatım Bozukluğu Örnekleri

Atasözü ve Deyimlerin Yanlış Anlamda Kullanılması Anlatım Bozukluğu Örnekleri

Atasözü ve Deyimlerin Yanlış Anlamda Kullanılması Anlatım Bozukluğu Örnekleri

 Atasözleri yapı itibari ile kalıplaşmış sözlerdir. Bu nedenledir ki  atasözü ve deyimlerin yanlış anlamda kullanılması ya da kelimelerinin değiştirilmesi (eş anlamlıları dahil )anlatım bozukluğuna sebep olur.

Atasözleri ve Deyimle Anlatım Bozukluğu Örneği

  • İhtiyar kadın bütün işleri anında yapıyor, adeta bin dereden su getiriyordu. (Bin dereden su getirmek işi yapmamak İçin bahaneler üretmek anlamındadır. Fakat cümleye baktığımızda işleri anında yapma anlamı var.)
  • Onun bize yapmış olduğu iyiliklere daima göz yumduk. (Göz yummak olumsuzluğu görmezden gelmek anlamında kullanılmaktadır. Fakat cümleye baktığımızda iyilik olumlu bir durumdur. Burada deyim yanlış kullanılmıştır.)
  • Müfettişlerin okula geleceğini duyunca müdürün  etekleri zil çaldı.(Etekleri zil çalmak deyimi olumlu ve heyecanlı durumlarda kullanılır. Burada müfettişin gelmesi heyecandan ziyade tedirginlik oluşturacağından deyim yanlış kullanılmıştır.
  • Ona işinde yardımcı  olmak  istiyorsan elinden geleni ardına koyma. (Elinden geleni ardına koyma deyimi olumsuz durumlarda kullanılır. Yardımcı olmak ise olumlu bir durum olduğundan bu deyimi burada kullanmak uygun olmaz.)
  • Sakin ol, yangına ateşle gitme. (Burada deyimin doğrusu yangına Körükle gitme olması gerekir.)
  • Gümrükten mal kaçırır gibi kendini dışarı attı. (Burada deyimin doğrusu Yangından mal kaçırır gibi olmalı)0 Yorum