İletişim Formu

Soyutlaştırma Örneği

Soyutlaştırma Örneği

Merhaba sevgili öğrenciler bu yazımızda soyutlaştırma örneği ve soyutlaştırma nedir bunlara değineceğiz. İsterseniz öncelikle soyutlaştırma nedir bakalım.

Soyutlaştırma Nedir:

Soyutlaştırma somut anlamlı bir kelimeye soyut anlam katmaktır.

Soyutlaştırma Örnekleri:

  • Bana soğuk davranmayı bırak. (Soğuk kelimesi beş duyu organımızla algıladığımız için somut anlamlı bir kelimedir. Fakat cümlede baktığımızda soğuk kelimesi soyut bir anlam kazanmıştır. Bu duruma soyutlaştırma denir.)
  • Bir türlü eski havamda olamıyorum. (Hava kelimesi beş duyu organımızla algıladığımız için somut anlamlı bir kelimedir. Fakat cümlede baktığımızda hava sözcüğü  soyut bir anlam kazanmıştır. Bu duruma soyutlaştırma denir.)
  • Her işin kolay bir yolu vardır. ( (Burada yol kelimesi beş duyu organımızla algıladığımız için somut anlamlı bir kelimedir. Fakat cümlede baktığımızda yol sözcüğü yöntem anlamında kullanılmış olup soyut bir anlam kazanmıştır. Bu duruma soyutlaştırma denir.)
  • Sıcak bir tebessüm ona dönmeme yetti.  (Sıcak kelimesi beş duyu organımızla algıladığımız için somut anlamlı bir sözcüktür. Fakat cümlede baktığımızda sıcak sözcüğü  soyut bir anlam kazanmıştır. Bu duruma soyutlaştırma denir.)
  • Bu olayda eminim onunda parmağı vardır. ( (Parmak kelimesi beş duyu organımızla algıladığımız için somut anlamlı bir kelimedir. Fakat cümlede baktığımızda parmak sözcüğü onunda dahili var anlamında kullanıldığı için   soyut bir anlam kazanmıştır. Bu duruma soyutlaştırma denir.)


0 Yorum