İletişim Formu

Ek Fiil Örnekleri

Ek Fiil Örnekleri

Ek Fiil Örnekleri

Ek Fiil cümlede iki göre de kullanılır:

 1. İsimleri ve isim soylu sözcükleri yüklem yapma,
 2. Basit zamanlı (tek zaman eki alan) fiillere eklenerek onları birleşik zaman yapar.
Ek fiilin üç hali vardır:
 1. Dı, di - hikayesi olur.
 2. Mış, miş - Rivayeti olur.
 3. Se, sa - şartı olur.

İsime  Gelen Ek Fiil Örneği:


İsime gelen ek fiil eklerini bulmak kolaydır. Eğer ki bir kelime “değil” ile olumsuzlaşıyorsa isim ek fiil almış demektir.
 • Bahçenin Demir kapısı açıktı. (Açık değildi.) (“değil” ile olumsuzlaştığı için burada isim ek fiil alarak cümlenin yüklemi olmuştur.)
 • Bu onun en sevdiği gömleğiydi. (Gömleği değildir.) (ek fiil eki alan sözcük “değil” ile olumsuzlaştığı için burada isim ek fiil alarak cümlenin yüklemi olmuştur.)
 • Buraların sahibi oydu. (O değildi) (Burada isim soylu sözcük olan zamir “değil” ile olumsuzlaştığı için burada isim ek fiil alarak cümlenin yüklemi olmuştur.)

Fiile  Gelen Ek Fiil Örneği:

 • Sabah erkenden işe gidiyordu. (Bu cümlede şimdiki Zaman eki kullanılmıştır. Zaman ekinden sonra ise ek fiil eki kullanılmıştır. Yani git kelimesinin şimdiki zamanının hikayesi olmuş.)
 • Ödevlerini zamanında yapacakmış. (Bu cümlede gelecek zaman eki almıştır. Zaman eki den sonra gelen mış eki ise ek fiil ekidir. Yani yap fiili gelecek zamanın rivayeti olmuştur.)
 • Soruları sadece o biliyorsa. (Burada bil fiili şimdiki Zaman eki almıştır. Zaman ekinden sonra se, sa eki geldiği için ek fiil eki olur ve birleşik zamanlı yapar. Yani bil fiilinin şimdiki zamanının şartı olur.


0 Yorum