İletişim Formu

Konuşma Metni Örneği

Konuşma Metni Örneği

Konuşma Metni Örneği

Konuşmak insanın fıtrayı itibari ile insanın varoluşundan beri süre gelen bir eylemdir. Kişinin duygularını, fikirlerini ya da herhangi bir şeyi anlata4ak iletişim kurmasını sağlar. B,zade bu yazımızda konuşma metni nasıl olmalı Kısacası değip konuşma Örnekleri vereceğiz.

İyi Bir Konuşma Metninin Özellikleri 

  • Konuşmayı yapacağınız kişi ya da kişileri giriş cümlesinde hitap İle belirtmelisiniz.  
Sevgili Öğretmenim kıymetli arkadaşlar, Değerli Arkadaşlar, Canım Öğretmenim…)

  • Konuşmanın giriş kısmında dinleyiciye ne anlatacağınızı belirtiniz. Dinleyici konuşmaya hazırlansın.
  • Konuşmanın içeriğine geçilir. 
  • Düşünceyi geliştirme yolları kullanılır. ( Açıklama, betimleme, öyküleme, tanık gösterme)
  • Arada yine hitap ifadesi kullanılır. Okuyucuyu Canlı tutmak İçin.
  • Sona yaklaştığınızda bunu dinleyiciye sezdirin. 
  • Nezaket kurallarına göre başladığınız konuşmaya nezaket kurallarına uyarak son verin. (Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim…)

Konuşma Metni Örnekleri

Dostluk ve Arkadaşlıkla İlgili Konuşma Örneği

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadalarım

Bükün sizlere dostluk ve arkadaşlık İle İlgili bir konuşma yapacağım. Öncelikle bilmenizi isterim ki dostluk ve arkadaşlık farklı kavramlardır. Dostluk daha uzun vadede, her türlü sırrınızı paylaşacağınız, İyi günde kötü günde daima yanımızda olan kişilerle kurulan bağdır. Fakat arkadaşlık dostluk gibi değildir. Arkadaşlık daha çok belli bir ortamda, ortak paylaşımda bulunduğumuz kişilerle kurulur. Mesela mahalle arkadaşlığı, iş arkadaşlığı, okul arkadaşlığı gibi. Arkadaşlık kısa sürelidir. Arkadaşlıkda sırdaşlık olmaz.

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadaşlar

Sözlerime son verirken şunu ifade etmem isterim ki Hayatta her zaman iyi dostlarınız olsun ve daima dostlarınızın kıymetini bilin. Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim.


Yardımseverlik İle İlgili Konuşma Örneği

Sevgili Arkadaşlar

Sizlere yardımlaşmak nedir,  eden önemlidir, toplumsal açıdan yardımlaşmanın faydaları nelerdir koşacaklar bunlardan bahsedeceğimi. Yardımlaşmak, başkalarının işlerini kolay kılmak, başkalarına destek olmak demektir. Yardımlaşmak insanlar arasındaki birlik ve beraberliği artıracağı İçin toplum içerisinde yardımçaşma değerini daha da yaymak gerekir. Burda önemli olan yardım ederken karşılık beklemeden yapmaktır.

Kıymetli Arkadaşlarım

Her zaman az çok demeden iyilik yapalım. Bizi biz yapan en önemli değerden biri yardımlaşmak olduğunu unutmayalım. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

3 Yorum