İletişim Formu

Azim ve Kararlılık ile ilgili Fabl Örneği

 Azim ve Kararlılık ile ilgili Fabl Örneği

Azim ve Kararlılıkla İlgili Fabl Örneği

Ormanda mutlu bir kuş ailesi yaşarmış. Bu kuş ailesi her zaman Güler yüzlü, yardımsever ve sevgi doluymuş. Ama içlerinden bir tanesi, yuvanın en küçüğü minik Gakgak  diğerlerine göre biraz daha içine kapalıymış. Gakgakın kanatları diğer kardeşlerine göre biraz daha kısaymış. Tüm kardeşleri Uçmayı öğrense de o bu engelinden dolayı bir türlü uçamıyormuş. Bir gün kardeşleri ve anne babası uçmaya gittiklerinde yuvada yalnız kalmış. O esnada Bilge kuş olan Gukguk yanına gelmiş ve ona sormuş:

- Herkes uçmaya gitti, sen neden buradasın?

Gakgak üzgün bir ses tonu İle:

-Ben kanatlarım yüzünden uçamıyorum ki, demiş.

Bunun üzerine Gukguk daha çok çalışarak ve azimli olarak diğer kuşlar gibi uçabileceğini söylemiş. Gakgak ona dönerek:

-Ben bu kanatlarla uçamazmışım öyle dediler, dedi.

Gukguk:

-Sen başkalarının sözüne inandığın ve azmetmediğin için aslında uçamıyorsun. Gerçekten uçmak istiyorsan dediklerimi yapmalısın, demiş.


Hemen çalışmalara başlamışlar. Gukguk ormandan getirdiği tüyler ve yapışkanlı otlar İle Gukgukun kanatlarına ek yapıp uzatmış. İlk denemede Gakgak fena halde yere çakılmış. İkinci deneme, üçüncü deneme …..ve nihayet pes etmeyerek yirminci denemesinde artık gökyüzünde uçuyormuş. Başarmıştı Uçmayı. 


Gukguk onun bu mutlu halini görünce, ona dönüp:

-Bak gördün mü, uçabiliyormuşsun. 

O esnada kardeşleri, anne ve babası gelmiş. Onun uçtuğunu görünce çok sevinmişler. 


Azimli ve kararlı olursak aşamayacağımız engel yoktur. Yeterki kendimize güvenip sabredelim ve tabi ki mücadeleyi asla bırakmayalım.https://www.ornegi.net/2022/04/yasama-sevinci-temal-siir-ornegi.html


0 Yorum